Letošní změny pro rodiny s dětmi: pozdější zápis do školy i daňové úlevy

Na rodiny s dětmi čeká od letošního roku mnoho změn. Stát bude například pro děti od 4 let garantovat místa ve školkách, čerství tatínci budou mít nárok na poporodní dovolenou a posouvají se i zápisy do 1. Třídy.

1. Vyšší sleva na děti

Tohle opatření má lidem ukázat, že mít více děti se vyplatí. Daňová sleva na první dítě v rodině se už čtvrtým rokem nemění: zůstává na 13 404 Kč.

Roste však sleva na druhé a pak každé další dítě. Za loňský rok si tak v daňovém přiznání, které se bude odevzdávat v březnu, odepíší rodiče za druhého potomka 17 004 Kč a za třetího dokonce 20 604 Kč

2. Povinně do školky

Počínaje zářím 2017 budou muset všichni předškoláci povinně do školky. Zároveň bude stát garantovat místa ve školkách pro všechny děti od 4 let. Má to pomoci dětem ze sociálně vyloučených lokalit, jen málo z nich totiž předškolní zařízení navštěvuje.

3. Zápisy do 1. tříd se posouvají

Rodiny předškoláků, zvýrazněte si v kalendářích datum 1. dubna! Od tohoto dne nově začínají zápisy do 1. tříd. Dosud bývaly už v půli ledna, ale podle odborníků to bylo zbytečně brzy.

Toto ovšem není letos jediná novinka, která čeká na školáky. Od září se mohou těšit na povinné plavecké kurzy. Plavání bude součástí tělesné výchovy na 1. stupni základních škol. Rodiče to nebude nic stát, vše včetně dopravy bude hrazeno!

Novinky čekají i na žáky, kteří základní školu letos opouštějí. Ti, kteří zamíří na gymnázium a střední školy s maturitou, podstoupí státem organizované jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka, literatury a matematiky. Zkouška proběhne 12. a 19. dubna. Přijímačky na víceletá gymnázia jsou pro změnu vypsány na 18. a 20. dubna.

4. Otcovská dovolená

Čerství tatínci by měli mít od letoška možnost využít po narození potomka otcovskou dovolenou. Jak to bude fungovat? Jde o novou dávku, která se bude vyplácet z nemocenského pojištění. Otcové si dovolenou budou moci vybrat kdykoliv během šestinedělí. Volno potrvá týden a nesmí se přerušit.

Po tuto dobu budou mít tatínci nárok na 70 procent svého základního platu.

Smyslem tohoto opatření je, aby otcové nebyli ochuzeni o čas strávený s dítětem a maminkou v důležitém období krátce po porodu.  

Chcete vědět o nových slevách jako první?

Přihlašte se k odebírání novinek a my vám nové slevy, akce a slevové kupóny budeme posílat do e-mailu.

Chci dostávat nabídky e-mailem
Líbí se mi goodbaby.cz
Stránka na facebooku
Ušetřete až 1000 Kč měsíčně  »