Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět

Rodičovský příspěvek, který se začíná vyplácet po skončení čerpání peněžité pomoci v mateřství, čeká v roce 2018 mnoho změn včetně zvýšení rodičovské na dvojčata. Přečtěte si, jak podat žádost o rodičovský příspěvek nebo jakou si můžete zvolit rychlost čerpání. Je možné si na rodičovské dovolené přivydělávat? A víte, kdy vám rodičovská končí a jak je to s docházkou dítěte do školky?

Co je rodičovský příspěvek?

Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství a začíná se vyplácet po skončení peněžité pomoci v mateřství. V případech, kdy rodič nemá nárok na vyplácení tzv. mateřské, vyplácí se rodičovský příspěvek již od narození dítěte.

Kdy vzniká nárok na rodičovský příspěvek? 

Na rodičovský příspěvek máte nárok po skončení (PPM). V případě, že jste neměla na mateřskou nárok, dostate rovnou rodičovský příspěvek, a to hned po narození děťátka. Rodičovský příspěvek nevyplácí OSSZ jako PPM, ale odbor sociální podpory při úřadu práce.

Pokud se v rodině narodí další dítě, nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě zaniká, a to i v případě, že na narozené dítě náleží rodičovský příspěvek ihned od narození ve stejné výši, v jaké náleží doposud na starší dítě. Změnu je nezbytné ohlásit příslušnému orgánu, aby nevznikl přeplatek na dávce.

Jaká je výše rodičovského příspěvku?

Letos v létě byl schválen návrh novely zákonao státní sociální podpoře. Tato novela zavádí několik změn, ale bohužel stále ještě nebyla publikována ve sbírce zákonů a čeká na podpis prezidenta ČR.  Je však velmi pravděpodobné, že začne platit od 1. 1. 2018. A tady jsou její změny.

Až doposud (a stále ještě do konce roku 2017) platí, že maximální možná výše rodičovského příspěvku je ve výši 11 500 Kč.  Toto omezení bude zrušeno. Nově tak maximální možná výše rodičovského příspěvku bude odpovídat 70 % z třicetinásobku denního vyměřovacího základu.

Pokud jste měli před narozením dítěte vyšší příjmy v zaměstnání, budete moci čerpat rodičovskou až do výše cca 32 tisíc korun měsíčně, což odpovídá hrubé mzdě přes 80 000 Kč. Pokud zvolíte tuto variantu, vyčerpáte svůj rodičovský příspěvek zhruba za půl roku.

Výše rodičovského příspěvku se odvíjí od toho, jak jste měli vysoké příjmy. Je ale jedno, zda má dostatečně velký příjem otec, nebo matka. U rodičovského příspěvku totiž stačí, když má dostatečně vysoký příjem pouze jeden z rodičů.

Jaké jsou varianty čerpání rodičovského příspěvku? 

Nyní je maximální částka rodičovského příspěvku stanovena na 11 500 korunách. Tato horní hranice měla být od nového roku zrušena. Nově měl mít rodič možnost čerpat příspěvek až do výše odpovídající peněžité pomoci v mateřství, respektive až do částky 32 640 korun měsíčně (u rodiče, který vydělával 80 tisíc měsíčně).

Celková částka rodičovského příspěvku se nemění. Zůstává tedy na 220 tisících. V případě nejvyšší možné částky tak budete moci po schválení Sněmovnou tyto peníze vyčerpat během šesti měsíců.  

Novinka v roce 2018: Zvýšení rodičovské na dvojčata

V roce 2018 se zvýší výše rodičovského příspěvku při narození dvou a více dětí. Zatímco nyní to bylo 220 000 Kč, nově to bude o 110 000 Kč více. Tedy 330 000 Kč.

Rodičovský příspěvek na dvojčata se nejenom zvýší, ale bude možné dostávat i vyšší měsíční platby. Zatímco ještě v roce 2017 byl limit 11500 Kč stejný jak u jednoho dítěte, tak i u dvojčat, nově bude na dvojčata možné mít rodičovský příspěvek ve výši 1,5násobku toho, co by připadalo na jedno dítě.

Příklad: Pokud by tedy vyměřovací základ dával nárok například na rodičovský příspěvek ve výši 20 000 Kč měsíčně, u dvojčat jej bude možné mít i ve výši 30 000 Kč, i když této částce neodpovídá výše vyměřovacího základu.

Vyšší rodičovský příspěvek i pro nezaměstnané a studentky

Ti, kdo si v roce 2017 nemohli zvolit rodičovský příspěvek, a měli tak jen variantu na 4 roky, budou moci od 1. 1. 2018 změnit/zvolit rodičovský příspěvek na kratší dobu, tedy tak, aby po celou dobu dostávali 7600 Kč měsíčně. Při částce 7 600 Kč to vychází zhruba na 29 měsíců.

Jak vyřídit žádost o rodičovský příspěvek?

O rodičovský příspěvek se žádá na úřadu práce, kde je třeba předložit rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče a také potvrzení od České správy sociálního pojištění o nároku na dávku, která ovlivňuje nárok a výši rodičovského příspěvku.

Změny se budou týkat všech. Tedy i těch, kterým se dítě narodilo již před 1. 1. 2018. Pokud budou splněny podmínky – tedy rodičovský příspěvek nebyl vyčerpán, pak bude možné od 1. ledna požádat o zvýšení vyplácené částky podle nových pravidel.

Kdy rodičovská končí a jak se dá prodloužit?

Délka mateřské a rodičovské záleží na vás. Standardně se počítá s délkou tří let, kdy vám rodičovská končí a zaměstnavatel vám drží místo. Můžete se ovšem se zaměstnavatelem domluvit, že nastoupíte dříve, nebo případně zažádat o prodloužení.

Dokud nejsou dítěti tři roky, musí vám zaměstnavatel vyhovět. Ovšem v případě, kdy chcete nastoupit do zaměstnání dříve, než jste nahlásili, tak to je možné jen se souhlasem zaměstnavatele. Rodič také může být na rodičovské dovolené bez rodičovského příspěvku, stejně tak může pobírat rodičovský příspěvek a pracovat.

Zdroj obrázku: www.pinterest.com

Chcete vědět o nových slevách jako první?

Přihlašte se k odebírání novinek a my vám nové slevy, akce a slevové kupóny budeme posílat do e-mailu.

Chci dostávat nabídky e-mailem
Líbí se mi goodbaby.cz
Stránka na facebooku
Ušetřete až 1000 Kč měsíčně  »